Antikalar çeşitli farklı şekilde satış olanağı bulunan ürünler olmalarıyla birlikte her antika için de değerine göre bir alım satım yöntemine sahiptirler. Müzayede, antikalar için belirlenmiş olan açık artırma veya açık eksiltme yöntemiyle gerçekleştirilebilen bir alım satım yöntemidir. Her eski eşya antika olarak kabul edilmediği gibi, her antika da müzayede için kabul edilebilir durumda değildir. Belirli bir nadirlik oranına sahip olan antikalar, müzayedede sergilenebilir seviyededirler. Piyasada zor bulunabilecek olan farklı antika ürünler için antika müzayede sayesinde, fiyatın belirlenmesi de katılımcılara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Müzayedede katılımcılar belirli fiyat tekliflerini sunuyor olmalarıyla beraber bu tekliflerin değerlendirilmesiyle beraber son kişide antika ürün kalır.

Müzayede Evi

Müzayedeler günümüzde çoğunlukla tercih edilen bir yöntem olması itibariyle hem alıcılar için hem de satıcılar için eşyaların, sanat eserlerinin ve obje tarzında olan ürünlerin maliyetinin belirlenmesinde açık artırma usulüyle devam eder. Katılımcı, oturumu yapan kişi ve fiyat verilmesi şeklinde ilerleyen bir alım satım yöntemi olarak kabul gören müzayede, sanat eserleri ve antikalar için başta olmak üzere bu niteliklere sahip olan daha pek çok ürün için gerçekleştirilebilmektedir. Müzayedenin yapılabilmesi adına bir takım kurallar bütünü mevcuttur. Kuralda yazan şartları sağlayan ürünlerin alım satımı müzayede yoluyla gerçekleştirilebiliyor olmasıyla beraber müzayede evi olarak kullanılacak yerin belirlenmesi esas alınır. Müzayede evi, müzayede şirketleri tarafından kullanılacak yani müzayedenin yapılacağı yer anlamına gelir.

Antika Müzayede Terimleri

Antika müzayedeleri için belirli terimler mevcuttur. Piyasaya yeni katılmış olanlar için antika müzayede terimlerinin bilinmesi önem arz eder.

Münadi: Müzayedenin yöneticisi konumundadır. Satışı yöneten kişi olarak da tanımlanabilir.

Lot: Antika eşyaların belirli bir şekilde sıralandırılması yahut grup oluşturulacak şekilde düzenlenmesidir. Lotun yanında bir rakam bulunuyor olması itibariyle, bu rakamın sahip olduğu değer de antikanın kaçıncı sıradan müzayedede satışa çıkarılacağının göstergesidir.

Pey Vermek: Lot’a karşı istenilmekte olan mevcut tutarın kabul edilerek teklif edilmesi durumudur.

Muhammen Bedel: Ekspertiz tarafından müzayedede satılacak olan her antika için muhtemel değer yani diğer adıyla muhammen bedelin tespiti gerçekleştirilir. Muhammen bedelin belirlenmesinde farklı değer unsurları mevcuttur. Antikanın sahip olduğu kondisyon, enderliği, provenansı, kalitesi ve kime yönelik olarak yapıldığı değer biçilmesinde hesaba katılır.

Satılabilir Değer: Antika müzayedede satılabilir değer, antika sahibi tarafından kabul edilen değerdir.

Bayrak Kaldırma: Katılımın gerçekleştirilmesini sağlar.

Satışın Çekiç Fiyatı: Çekiç fiyatının belirlenmesinde son çekiç darbesiyle beraber Sattım ifadesinin bir arada kullanılması durumudur.

Müzayede Yöntemleri Nedir?

Günümüzde müzayedeler genel itibariyle açık artırma usulüyle gerçekleştiriliyor olmalarıyla beraber fiziki bir ortamın belirlenmesiyle tamamlanıyorlar. Teknolojinin, gelişen dünyaya daha fazla adapte olmasıyla beraber müzayede yöntemleri oldukça geniş hale gelmekle beraber internet dünyasına da taşınmıştır. Türkiye’de henüz aktif olarak görülmüyor olsa da dünya genelinde sanat eserleri ve antikalar için online olarak katılımcıların bulunduğu sanal müzayedeler gerçekleştirilebilmektedir. Müzayede evi olarak internet ortamının kullanılıyor olması pek çok kişinin aklında soru işareti bırakıyor olmakla beraber genel itibariyle belirli bir konum tercih edilerek müzayedeler bu noktada gerçekleştirilmektedir.

Müzayede Evi ile Müzayede Gerçekleştirmek

Değere sahip olduğu ekspertiz hizmetinin ardından belirlenmiş olan antikalar ve sanat eserleri, müzayede evi olarak belirlenen yerde sergilenir ve ilgililere katalog halinde bilgi verilmesi sağlanır. Her ürünün müzayede evinde sergilenebilmesi mümkün olmamakla beraber, sadece belirli bir değere sahip olduğu belirlenmiş olan ve müzayedeye uygun değer niteliğine sahip olan ürünlerin müzayede evine yerleştirilmesi sağlanır. Değere sahip olduğu düşünülen bir sanat eseri veya antika bulunduran kişilerin sahip oldukları ürünlerinin sergilenebilmesi adına müzayede evine ulaşabilmesi adına müzayede şirketleri görev almaktadırlar. Seka Antika markası, müzayede şirketleri ve ilgililer arasında güvenilir bir bağın oluşmasında görev alan özel bir firmadır.

İstanbul’da Müzayede Evi

Müzayede yapabilmeye olanak sağlayan kurumsal çatı altında varlığını sürdüren müzayede evleri ile güvenilir bir şekilde müzayedenin gerçekleştirilmesi hem alım hem de satımda oldukça önemlidir. İstanbul müzayede evi olarak hizmet veren farklı markaların bulunuyor olmasıyla beraber, müşteriler için beklenilen hizmeti sunma noktasında Seka Antika her zaman fark yaratan yaklaşım tarzıyla antika ve sanat eserlerinin müzayedede sergilenebilmesine, aynı zamanda alım satımlarının gerçekleştirilebilmesinde rol oynamaktadır. Müzayede evi çatısı altında gerçek kişiler ve kurum arasında yapılacak olan anlaşmanın değerlerinin belirlenmesi son derece büyük bir önem taşır. İki tarafın da beklentilerini karşılayabilecek şekilde ticaretin gerçekleştirilebilmesi değerlidir. Müzayede evinde sergilenecek olan antikaların belirli bir ön hazırlık sürecinden geçmesinin gerekliliği bulunur.

Antika Müzayede Şirketleri Nerede?

Antikaların müzayedeye uygunluk değerinin ölçülmesinin ardından, yeterli şartlara sahip olduğu kesinleştirilirse müzayede şirketleri olarak tanımlanmış yerde müzayedenin gerçekleştirilmesi sağlanır. Antikaların kendilerine özel olarak sahip oldukları değere yönelik olarak antika müzayede yapılacak olan müzayede şirketinde çeşitli aşamaların tamamlanmasıyla beraber antikaya yönelik olarak kategori oluşturulur. Müzayedede bulunacak olan kişilerin antika ürünlere karşı bilgi sahibi olmaları adına bu hazırlıklar gerçekleştirilir.