Porselenin bulunması M.S.900 yıllarına kadar uzanan bir tarihçeye sahiptir. İlk olarak çinliler tarafından bulunan Petunse ve Tun ismini verdikleri beyaz ve plastik topraktan imal edilmiştir. Porselen alanlar konusunda yapılan araştırmalarda Çin imparatorluğunun saraylarında ilk olarak görülen porselenler günümüzde bile hala vazgeçilmez mutfak gereçleri arasında yer almaktadır.

Kore ve Japonya’dan dünyaya açılan porselenler tarihi geçmişi ile antika eserler arasında yer alan en bilindik eserlerdendir. Antika porselen alan yerler için hazırlanmış özel satışlar ile dünyanın en muhteşem antika eserleri Çin porselenleri olmuştur. Çin’den dünyaya yayılan ve hızla keşfedilen bu üründen önce dünyada gümüş tabaklar, gümüş tepsiler vs. gibi materyaller kullanılıyordu.

Tarihimizde ise Çinliler tarafından bulunarak dünya çapında bir üne kavuşan antika porselenler sırrının çözülmesi ile Osmanlı döneminde büyük bir ilgi gördü. Özellikle Osmanlı motiflerinin süslemeleri ile özel yapım porselenler antika dünyasında porselen alım satımı konusunda büyük beğeni görmektedir. Osmanlı dönemine ait olan eserlerin arasında nargile bile görebilmek mümkündür. Büyük bir el işçiliği ile hazırlanmış gürz vazolar, kandiller, şale, aruz, lale, kavuk ve semaver takımları bilinen ve antika porselen alanında bilinen en değerli eserlerdir.

Osmanlı döneminde yapılan bu tür işlemeler Avrupa’da bulunan çin porselenleri ile karşılaştırılınca işçilik ve süsleme sanatının Osmanlı eserlerinde çok farklı bir ustalıkla yapıldığını gözler önüne serdi. Bu sebeple porselen alanlar açısından bu tür antika eserlerin maddi değerleri daha yüksek seviyelerde kendini göstermektedir.

Osmanlı dönemine ait olan ve yurt dışında şu an taklitlerinin yapıldığı lale ve karanfil serileri halen beğenilen porselenler arasında bir numara olarak yer almaktadır. Nasıl bir kumaşı tabir ederken ipek gibi tabiri kullanılırsa ve kumaşlar arasında ipek nasıl bir değere sahip ise, porselende kendi alanında tıpkı ipeğin karakteristik özellikleri gibi sevilmekte ve kullanılmaya devam etmektedir. Hint ve İran desenleri ile Osmanlı dönemine ait antika porselen satımı alıcılarının büyük bir kısmı Osmanlı dönemine ait olan süslemeleri sade ve muhteşem olduğu kanaatindedir.

Antika eserler konusunda deneyimlerini müşterileri ile buluşturarak özel antika alımlarını hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştiren firmamız sayesinde sizlerde Porselen alanlar konusundaki işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Antika uzmanlığı konusunda uzun yıllardır hizmet veren ve müşterilerini mağdur etmeden alımlarını sağlayan firmamız sayesinde sizlerde antika porselen alan yerler konusunda büyük imzalara atmış kurumumuzu tercih edebilirsiniz.

Elinizde bulunan antika eserlerin fotoğrafları ve geçmişlerinin özetlerini bize bildirmeniz yeterli olacaktır. Gerekli araştırmalar ve ekspertiz raporları firmamız tarafından ücretsiz yapılacaktır. Değerlendirmeler sonrasında firmamız yetkililerince yerinde yapılacak olan alımlarda nakliyat ve teslimatlar firmamız sorumluluğunda olacaktır. Nakit ve güvenlikli bir alışveriş için uzun yıllardır bu alanda hizmet veren, antika dünyasının liderleri arasında yer alan firmamızı tercih etmeniz yeterli olacaktır.