Koleksiyonerler tarafından ayrı bir ilgi ve merak konusu olarak toplanan, antika değerine sahip olan ferman alanlar ve berat alanlar aynı başlık altında müzayedelere girerler. Ferman Osmanlı döneminde padişahın sunduğu yazılı emirlerdir. Emir ve buyrukların yazıldığı bu kâğıda ferman denir. Berat ise yine Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde kullanılan ve günümüzde bile geçerliliğini koruyan kişi veya kuruluşlara verilen yetkilerin yazılı olduğu kâğıtlardır. Antikacılar için çok değerli bir kâğıt halini alan ve belirli bir antika değeri olan ferman berat alanlar bu tür işlemleri devamlılık arz ederek yaparlar.

Fermanlarda yazılan emir ve talimatların yanında birde padişahın mührü olduğu bilinir. Bu sebeple hazırlanan ve özel anlam ifade eden bu tarz kâğıtları birçok antikacı ferman berat alanlar olarak ararlar. Berat için yapılan özel talimat ve salahiyet bildiren yazılar vezirlerin onaylaması ve en son padişahın mührü ile hazırlanmıştır.

Osmanlı dönemine ait siyasi ve ekonomik gelişmelerin yer aldığı, Türk kültürünün en önemli vasıflarını bulunduran antika ferman berat gibi kâğıtlar o dönemin yaşamına dair ipuçları da vermektedir. Osmanlı diplomasisi için hazırlanan ve gönderilen ferman berat alanlar dolaylı yoldan kâğıt üzerindeki sanat anlayışını da ortaya koymaktadır. Birçok ferman ve berat üzerinde zamanın özelliklerine göre altın noktaların bile yer aldığı bilinir. Yazı haricinde içinde bulunan desenler ve motifler yine o dönemin ayrı özelliklerini ihtiva eder.

Ferman ve berat alanlar koleksiyoncu olurlarken ortak özellikleri bu türden antika eserlerindeki gizemler, dönemin padişahına ait olan tuğralar ve hazırlanan evraklardaki zengin motifler ile desenlere olan hobilerinin ortak olmasındandır. Verilen emirlerdeki gizem ve günün siyasi dönemine ait notların bulunduğu bu tür antika eserler gerçek veya taklitlerinin yapılmasından dolayı büyük bir ustalıkla incelenmelidir. Şayet elinizde bu türden bir ferman veya berat bulunuyorsa sizlerde değerlerinin ölçümlerini çok dikkatli yaptırmanız gerekir.

Antika alanında büyük başarıları bulunan ve uzun yıllardır müşterilerine güven ortamı içinde hizmet veren firmamızın internet sitesinden sizlerde artık bize ulaşabilirsiniz. Antika berat veya antika ferman gibi eserlerinizin değerlerini öğrenmek veya satmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Antika eserlerinin değeri seviyesinde yapılan tekliflerimiz ile müşterilerini mağdur etmeyen ve uzun yıllardır müşteri memnuniyetine önem veren firmamız, gerekli bütün güvenlik önlemlerini kendisi tahsis etmektedir. Nakit ödemelerin hızlı bir şekilde yapıldığı firmamızda sizlere hizmet veren profesyonel antika uzmanlarınca hazırlanan ekspertiz raporlarına anlık olarak ulaşabilirsiniz.

Ferman berat alanlar konusunda arayış içinde olanlar için sitemizin özel kategorisinde hazırlanan yazılar ile cevaplar veriyoruz. Sizlerde elinizde bulunan her türlü antika eser için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ferman ve beratlarınıza veya tuğraların olduğu antika eserlerin gerçek değerleri kapsamında büyük müzayedelere de firmamız aracılığını sayesinde katılım sağlayabilirsiniz.