Antika eserler arasında büyük bir üne sahip olan antika gramofonlar alım ve satımları ile eskiyi net olarak gözler önüne seren duruşları ile gözde ve lider antika eserler arasında yer almaktadır. Gramofon Edison tarafından 1877 yılında icat edilen bir ses kayıt cihazıdır. Ağustos ayında fanograf ismi ile seslerin işlendiği tablalar ile çalışır hale getirilen ve Eylül 1877 yılında patenti Edison tarafından alınan gramofon günümüze kadar gelişerek ilerlemiş ve bu günkü ses kayıt cihazlarının babası olarak insanlık tarihine giriş yapmıştır. Gramofon Alanlar için düzenlenen müzayedelerde dönemine göre farklı değerlerden oluşan antika gramofonlar bulunmaktadır.

Silindir tabla üzerinde bulunan ince tablalardaki kayıtlar çizgi olarak kendini göstermektedir. Daha sonrasında ses dalgalarını diyaframa aktaran iğneler sayesinde kayıt yapılan seslerin yeniden dinlenmesi sağlanıyordu. Seslerin diyaframdan daha güçlü gelmesi için borular kullanılırdı.

Gramofon Alanlar için önemli olan antika eserler arasında ilk yapım olan ve nadir bulunan ve belirli bir disk sayesinde tabakanın çevrilmesini sağlayan türlerdir. Bu gramofonlar kenarından kurularak tekrar tekrar dinlenmesi ile bilinir. İlerleyen dönemde ise gramofon üzerinde bulunan plağın çevrilmesi elektrikli motor sayesinde yapılırdı. Bu tür gramofonlar da yine antika gramofonlar içinde büyük bir değere sahiptir.

Gramofon Alanlar dönemin pikap ve plaklarına da ayrı bir ilgi duyarlar. Elektriğin yaygınlaşması ve teknolojinin yeniden yapılanması gramofonların da değişim göstermesine sebep olmuştur. Antika gramofonlar serisinde yer alan birçok antika eserin halen ülkemizde bulunduğu bilinmektedir.

Osmanlı döneminde Abdülhamid zamanında artık sanatsal faaliyetlerin hızla yayılması ile birlikte gramofonlar hızlı bir giriş yaparak o dönemde boy göstermiştir.  Taş plaklar yapılarak müzik alanında farklı musiki sesleri yaygın hale gelmiştir. Günümüzde taş plak ile çalışan ve eskitme yöntemi ile yapılmış birçok gramofon satışına rastlayabilirsiniz. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu antika eserler arasında yer almamaktadır. Antika eserler ile eskitilmiş ve taklit eserlerin karışımına dikkat ediniz.

Antika dünyasının en büyük firması olarak hizmet vermeye artık internet üzerinden de devam ediyoruz. Müşterilerimizin arzuları ile yapılan çalışmalar sonucunda artık firmamızın internet sitesinden Gramofon Alanlar kısmında alım işlerini gerçekleştireceğiz. Sizlerin de evinizde kullanmadığınız, tavan arasında yerini almış eski eşyalarınızı nakit olarak alıyoruz. Değer ölçümlerinin antika uzmanları tarafından yapılmasından sonra ödemeleriniz güvenli ve hızlı bir şekilde devam ediyor.

Elinizde bulunan antika gramofonlar bulunuyorsa sizlerde resimlerini sitemiz üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Yapılacak değerlendirme sonrasında sizlere kesin dönüş sağlanacaktır. Antika alımlarını güvenli bir şekilde sağlayan ve sizlere hizmette yıllardır en iyi şekilde geri dönüşler sağlayan firmamızın internet sitesine sizleri de bekliyoruz. Özel kategorilerde bulunan diğer ilanlar içinde mesajlarınızı bize ulaştırabilirsiniz. Her alanda yapılacak olan antika eserlerin alımları için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.