Antika eşyalarınızın değerini mi öğrenmek istiyorsunuz? Seka Antika – Antika Alım Satım Hizmetleri olarak satmak istediğiniz antika eşyalar için ücretli ekspertiz ve ücretsiz ekspertiz hizmeti vermekteyiz. Antika eşya ekspertiz hizmetimizle ilgili açıklamalarda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Antika Nedir?

Türkiye’de antika olarak göz önünde bulundurulabilecek eşyalar; mobilya, plak, kartpostal, tablo, vazo, cam, obje, Osmanlıca belge evrak, eski işlemeli bezler, madalya, saat, çakmak, tesbih, dolma kalem, eski fotoğraf albümleri, askeri kıyafetler, gümüşler, porselenler, el yazması kitaplar, ferman, kılıç, opalin, oyuncak, radyo, pikap, hat yazısı, heykeller veya objeler en az 100 yaşın üzerinde olacak şekilde değerlendirilmektedirler. Üzerinde sanat değerlerini muhafaza eden ürünlerin karşıladığı şartlar, antika olarak sınıflandırılmaktadır. Antika ürünlerin sahip oldukları sanatsal değere karşılık olarak maddi açıdan da belirli bir değerleri bulunur. Antika ürünler, sadece günümüzde değil tarihin eski dönemlerinden itibaren mevcut olarak günümüzde de varlıklarını sürdürürler. İnsanın iç güdülerinden gelen bir şeyleri saklama isteğinin antikanın doğuşunu sağladığı bilinir. Antika eşyalar, estetik açıdan sahip oldukları değerlerin yanı sıra tarihi açıdan sahip oldukları değerleriyle de önem taşırlar. Antikaların zaman içerisinde devletler tarafından toplanmaya başlamış olmasıyla beraber, antika ürünlerin de sergilerde ilgilenenlere gösterilmesi için müzeler kurulmuştur.

Ücretsiz Ekspertiz Hizmeti

Antika alım satım hizmeti vermekte olan şirketimiz Seka Antika, satmak istediğiniz ürünler için ücretsiz ekspertiz hizmeti vermektedir. Hizmet kapsamında, antika eşyalarınız firmamız tarafından satın almaya uygun görüldüğü takdirde, satın alma bedeli tarafınıza bildirilir. Her antika eşya için fiyat belirtme zorunluluğumuz bulunmamaktadır. Belirttiğimiz bedel tarafımızca satın alma bedelidir. Ücretsiz ekspertiz hizmetinden yararlanmak isteyen müşterilerimiz ürünlerin fotoğraflarını iletişim numaramıza Whatsapp ile göndererek fiyat talep edebilir.

 • Fotoğrafını gönderdiğiniz ürün/ürünler için fiyat teklifimiz ….. TL’dir: Bu mesaj formatı WhatsApp ile fotoğraf gönderen müşterilerimizin satmak istedikleri ürünler için ödemeyi ön gördüğümüz yaklaşık fiyattır. Ürünler fotoğraf ile görüldüğü için fiyat kesinliği bulunmamaktadır. Son fiyat ve anlaşma antika eşyanın yakından incelenmesi sonucunda uzman yöneticilerimiz tarafından satıcıya iletilir ve anlaşma sağlanır ise ödeme nakit olarak gerçekleşir.
 • Maalesef satın almaya uygun görülmemiştir: Antika eşyalarınızın fotoğraflarını tarafımıza gönderdikten sonra bu cevabı almış iseniz antika eşyalarınız firmamız tarafından ilgi görmemiş demektir. Bunun birkaç nedeni olabilir: örneğin ürün antika değildir, benzer ürünlerden stoklarımızda fazlasıyla bulunuyor olabilir veya fiyat beklentiniz piyasa değerinin oldukça üstündedir. Antika alım satım şirketimiz satın almaya uygun görmediği ürünleri için satıcılara açıklama yapma zorunluğu bulunmamaktadır.

Neden? Niçin? Nasıl olur? Gibi sorulara cevap:

Eşyalarını satmak isteyen müşterilerimiz, sahip oldukları eski eşyaların “ANTİKA” olduğunu düşünmektedirler. Her eski eşya antika olmadığı gibi her antika da değerli değildir. Yaşadığımız sorunlar genellikle şöyledir:

 • Nasıl olur? Antika değil mi bu?
 • İnternetten baktım çok yüksek fiyatlara satılıyor.
 • Biri bana çok değerli olduğunu söyledi.
 • 100 yıllık eşya bu çok değerli olması gerekir.
 • Bu dedemden kaldı 40 yıldır saklıyoruz. Değerli olmasa dedem saklar mıydı?
 • Birisi buna …. TL verdi satmadım. Siz nasıl almazsınız?

Gibi sorular ve eleştiriler almaktayız. Her bir müşterimize açıklama yapma ihtiyacına karşılık bu bölümü hazırlamayı uygun gördük.

Önemsiz Eşyalar ve Örnekler:

 • Cep saatleri: Sıklıkla karşılaştığımız satış taleplerinden biridir. Köstekli cep saatlerinin piyasa fiyat aralığı 100 TL- 1.000 TL arasında değişmektedir. Ancak İnternet satış sitelerinde 50.000 TL – 250.000 TL arasında astronomik satış fiyatları görülmektedir. Bu fiyatları gören satıcılar, gerçek piyasa değerini bizlerden öğrendiklerinde hayal kırıklığına uğradıklarından “Nasıl Olur? Antika bu. İnternette çok yüksek fiyatlar var?” gibi sorular sormaktadırlar. Satıcılar bilmelidir ki cep saatleri piyasada binlerce bulunmakta olup antika değeri taşıyan yok denecek kadar azdır. Serkisof, Zenith, Omega ve Nacar piyasada en çok bulunan saat markalarıdır. TCDD baskılı saatlerin değeri genelde oldukça düşüktür.
 • Dikiş Makinesi: Piyasa değeri ortalama 100 TL -1.000 TL arasındadır. Çok nadir modelleri değerlidir ve piyasada nadiren bulunur. Klasik ev tipi dikiş makineleriniz maddi değeri olmadığı gibi eski olduğundan dolayı antika değeri taşıdığı söylenemez.
 • Kağıt ve demir para: Yine sıklıkla satıcıların bizlere gönderdiği ürün türüdür. Özellikle internet alış veriş sitelerinde astronomik rakamlar gören satıcılar bizlere ulaşarak değer tespiti istemektedir. Maddi değerinin oldukça düşük olduğunu öğrenen satıcılar bizlerin sözüne itibar etmediği gibi sanal dünyanın gerçek dışı fiyatlarına inanmaktadırlar. Örneğin internet alış veriş sitelerinde 9,500 TL satış fiyatlı kağıt paranın gerçek piyasa değeri 2 TL olabilmektedir. Profesyonel antikacıların ekspertiz değerlendirmelerini önemsemenizi rica ederiz. 1.2.3.4. ve 5. emisyon sonrası kağıt paraların pek bir önemi bulunmamaktadır. Demir paralar 1940’tan sonrası genelde kilosu 5-10 TL’den alınıp satılmaktadır. Toplama, yırtık, yıpranmış, kullanılmış paralar koleksiyon niteliği taşımaz.

İkinci El Kitap Alım Kuralları

 1. Yeni veya eski ayrımı yapılmaksızın her türdeki kitapları almaktayız.
 2. Seka Antika, İstanbul bölgesi içerisinde adresinizden nakit olarak ikinci el kitap alımı yapmaktadır.
 3. Eğitim, test, okul, sınav, soru bankası veya ders kitaplarını satın almıyoruz.
 4. Hikaye, Roman, Edebiyat, Bilim, Siyaset, Felsefe, İslam Felsefesi, Sosyoloji ve diğer tüm türdeki kitapları satın alıyoruz.
 5. El yazması olan her türlü kitap ve belgeyi satın almaktayız.
 6. Her dilde basılmış kitap alımı yapmaktayız.
 7. Kitaplarınızı adresinizden nakit olarak alıyoruz.
 8. Okuma kitaplarını sadece İstanbul içerisinden satın almaktayız.
 9. Okuma kitapları için satın alım adedi minimum 100 adet olmakla birlikte kitapların yayın evi, yazarları, kondisyonu ve diğer kriterleri ikinci el kitapların fiyatını belirleyen faktörlerdir.
 10. İstanbul dışı hizmetimiz için minimum 2.000 adet üzerindeki kütüphane ile ilgilenmekteyiz.
 11. Prestij kitaplar için minimum adet sayısı bulunmamaktadır.

Antika Nasıl Oluşur?

Belirli bir dönemde üretimi gerçekleştirilmiş olan ve o döneme ait olan özellikleri barındıran, bununla beraber sanatsal açıdan da belirli bir öneme sahip olan ürünlerdir. Antika eşyaların az bulunur olmasıyla beraber genellikle eski kullanılmış ürünlerle karıştırılırlar. Antikalar ünlü bir kimseye ait olan eserler olabilecekleri gibi aynı zamanda tarihsel dönem içeriğine de sahip olabilirler. İyi korunmuş olmaları günümüzde değer görmeleri için yeterlidir. Bazı kişiler antika eşyalara karşı ilgisi olduğundan dolayı bazı kişiler ise antika eşyaların değerleneceği hedefiyle antika ürünleri satın alırlar.

Antika ve Tarih İlişkisi Nedir?

Bir ürünün antika sınıfında yer alması için geçmişten günümüze ulaşması gerekir. Tarih ile bu özelliği sayesinde yakından ilişkili olan antikalar, yapıldığı döneme ait olan her detayı yansıtabilir. Örnek vermek gerekirse bir Osmanlı antikası, yapıldığı dönemdeki hükümdar ile ilişkilendirilebilir. Antikaların kim tarafından yapıldığını belirleyecek belirli bir mühürleri bulundurmaları fiyatlarını artıran ince detaylardan biridir. Damgası bulunmayan antika ürünlerin ise fiyatı damgalı ürünlere göre daha azdır. Mühür için de aynı durum söz konusudur. Antika ürünlerin belirli bir çatı altında toplanarak alım satımının yapılabilmesini sağlamak amacıyla antikacılar kurulmuştur. Antikacı kavramının yükselişi antikalara olan rağbetin giderek artmasıyla beraber olmuştur.

Antika Alım ve Satım

Seka Antika markası olarak 1993 yılından günümüze kadar geldiğimiz süre içerisinde antika alım satım konusunda her zaman sizlerin ilk tercihi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Antika ürünlerinizin değerlerinde alımını gerçekleştirebildiğimiz gibi değerli antika ürünlerin satımını da yine değerlerinde gerçekleştiriyoruz. Elinizde olan nadide antika eserlerin gerçek değerlerine ulaşabilmeleri adına müzayedede satışını gerçekleştirebilmenizde önemli rol oynamaktayız. Antika konusunda sahip olduğumuz profesyonellik ve tecrübe dâhilinde gerçekleştireceğimiz çalışmaların tamamında sizlere birebir olarak yaklaşım sergiliyoruz. İstanbul antika satın alan markalar arasında yıllardır yer alıyor olmamız itibariyle 300’e yakın ürün yelpazesinde alım ve satım gerçekleştirebilmekteyiz. En büyük antika alım satım noktalarından biri olmamızla beraber Seka Antika markamızın getirdiği kaliteyle antika ürünleriniz için sizlere hizmet sunuyoruz.

Ücretli Antika Ekspertiz Hizmeti

Satmayı düşündüğünüz ancak güncel piyasa değerini bilmediğiniz antika eşyalarınız için ücretli antika ekspertiz hizmeti vermekteyiz. Hizmet kapsamında antika eşyanızın veya antika eşyalarınız güncel piyasa değeri belirlenir, sizlere rapor olarak sunulur. Hizmet bedeli antikanın niteliğine ve değerine göre belirlenir. Ünlü ressamlara ait tablolar, Osmanlı döneminden kalan saray eşyaları, vazolar, porselenler, mobilyalar vs. değerli olduğunu düşündüğünüz eşyalar için uzman yöneticilerimizden destek talebinde bulunabilirsiniz. Görüşmeler ücretsiz, raporlama ücretlidir. Özel müşteri portföyümüzle ayrıca hizmetinizdeyiz. Antika eşya ekspertiz raporunda verilecek bilgilerin bir kısmı:

 • Antikanın üretim dönemi
 • Antika eşyanın üretim / yazım yeri
 • Antika eşyanın dönemi hakkında bilgi
 • Antika eşyanın güncel piyasa fiyatı
 • Antika eşyanın emsal satış rakamları
 • Antikanın satışı konusunda danışmanlık
 • Diğer açıklamalar

Gondol Alanlar, Semaver Alanlar, Günlük Alanlar, Cep Saati Alanlar, Askeri Malzeme Alanalar, Şapka Alanlar, Plak Alanlar, Hat Yazısı Alanlar, Çiçek Alanlar, Mühür Alanlar, Bileklik Alanlar, 33 Lük Plak Alanlar, Tırnak Ayna Alanlar, El Yazması Osmanlıca Kitap Alanlar, 78 Lik Plak Alanlar, Baston Alanlar, Porselen Alanlar, Gerdanlık Alanlar, Sürahi Alanlar, Mekanik Alet Alanlar, Şamdan Alanlar, Metal Alanlar, Ebru Alanlar, Minyatür Alanlar, Takvim Alanlar, Daktilo Alanlar, Mangal Alanlar.

Gümüş Alanlar, Kandil Alanlar, Zarf Alanlar, Çaydanlık Alanlar, Pikap Alanlar, Bez Alanlar, Telefon Alanlar, Takı Alanlar, Masa Alanlar, Terazi Alanlar, Fincan Alanlar, Oyma Alanlar, Bakır Eşya Alanlar, Şerbetlik Alanlar, Kazan Alanlar, Hilye-i Şerif Alanlar, Gaz Ocağı Alanlar, Kapı Alanlar, Bilezik Alanlar, Gramafon Alanlar, Gümüşlük Alanlar, Sefer Tası Alanlar, Silke Alanlar, Bardak Alanlar, Porselen Tabak Takımı Alanlar, Kaşık Alanlar, Saçma Alanlar, Kehribar Alanlar, Cd Player Alanlar, Halı Alanlar, Şişe  Alanlar, Dirhem Alanlar, Kase Alanlar, Eski Oyuncak Alanlar, Radyo Alanlar, Küp Alanlar.

Tesbih Alanlar, Harita Alanlar, Çatal Alanlar, Halhal Alanlar, Kamçı Alanlar, Albüm Alanlar, Kalem Alanlar, Tuval Alanlar, Makaralı Teyp Alanlar, Bronz Alanlar, Cam Alanlar, Tabak Alanlar, Tarak Alanlar, Varaklı Mobilya Alanlar, El Yazması Kuran-ı Kerim Alanlar, Pipo Alanlar, Fıçı Alanlar, Tablo Alanlar, Silah Alanlar, Yıldız Porselen Alanlar, Makine Alanlar, Bünyan Halısı Alanlar, Fotoğraf Alanlar, Kehribar Tesbih Alanlar, Kahve Takımı Alanlar, Kitap Alanlar, Tabanca Alanlar, Komple Eşya Alanlar, Gravür Alanlar, Biblo Alanlar, Kol Saati Alanlar, Yağlı Boya Alanlar.

Hat Makası Alanlar, Retro Eşya Alanlar, Cd Alanlar, Portre Alanlar, Kavanoz Alanlar, Fes Alanlar, Komple Mira Evi Boşaltanlar, Tepsi Alanlar, Resim Alanlar, Hoparlör Alanlar, Duvar Saati Alanlar, Anahtar Alanlar, Koltuk Alanlar, Fotoğraf Makinesi Alanlar, Kasetçalar Alanlar, Saat Alanlar, El Dokuması Halı Alanlar, Cezve Alanlar, El Yazması Alanlar, Nişan Alanlar, Rozet Alanlar, Amfi Alanlar, Kuran Alanlar, Avize Alanlar, Komple Miras Evi Alanlar, İpek Halı Alanlar, İbrik Alanlar.

Mobilya Alanlar, Takı Kutusu Alanlar, Müzik Aleti Alanlar, Forma Alanlar, Opalin Alanlar, Kıyafet Alanlar, Porselen Fincan Takımı Alanlar, Kilim Alanlar, Kartpostal Alanlar, Komple Koleksiyon Alanlar, Kolye Alanlar, Tılsım Alanlar, Madalya Nişan Alanlar, Çizgi Roman Alanlar, El Yazması Kitap Alanlar, Bıçak Alanlar, İran Halısı Alanlar, Varaklı Çerçeve Alanlar, Yüzük Alanlar, Müzik Seti Alanlar, Tüfek Alanlar, Sandelye Alanlar, Bronz Heykel Alanlar, Dvd Alanlar, Tokmak Alanlar.

Vazo Alanlar, Üç Etek Alanlar, Osmanlıca Kitap Alanlar, 45 Lik 33 Lük 78 Lik Plak Alanlar, Ferman Alanlar, 45 Lik Plak Alanlar, El Yazması Osmanlıca Dergi Alanlar, Taş Alanlar, Tas Alanlar, Sepet Alanlar, Roman Alanlar, Köstekli Saat Alanlar, Sehpa Alanlar, Kama Alanlar, Hereke Halısı Alanlar, Matara Alanlar, Varaklı Ayna Alanlar, Bindallı Alanlar, Kilit Alanlar, Kutu Alanlar, Sahan Alanlar, Kupa Alanlar, Kurşun Alanlar, Çan Alanlar, Kristal Alanlar, Pusula Alanlar, Sini Alanlar, Arma Alanlar, Komple Kütüphane Alanlar, Hat Alanlar, Dokuma Alanlar, Kılıç Alanlar, Seramik Alanlar, Okka Alanlar, Varaklı Halı Alanlar, Taş Plak Alanlar, Madalya Alanlar, Pul Alanlar, Çini Alanlar, Ağaç Alanlar, Ahşap Alanlar, Ivır Zıvır Eski Eşya Alanlar, Efemera Alanlar.